Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία από τις 23 Απριλίου μέχρι 27 Απριλίου 2018 η θεματική εβδομάδα Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης σε ζητήματα διατροφής και ποιότητας ζωής , την πρόληψη του Εθισμού-Εξαρτήσεων και Έμφυλων Ταυτοτήτων με θέμα: “Σώμα και ταυτότητα” αλλά και επιμέρους θεματικές ενότητες με βασικούς κανόνες κυκλοφοριακής αγωγής.

Η εστίαση του περιεχομένου της φετινής Θεματικής εβδομάδας στα ζητήματα αυτά απορρέει από την κρίσιμη σημασία που αποκτούν κατά την  αναπτυξιακή φάση της προεφηβείας και της εφηβείας την οποία διέρχονται οι μαθητές/-τριες του Γυμνασίου, καθώς τα ζητήματα διατροφής, των έμφυλων ταυτοτήτων και της ανάπτυξης εθιστικών συμπεριφορών συνδέονται άμεσα με την υποδιαμόρφωση σχέση των εφήβων μαθητών με το σώμα τους, την αυτοεικόνα και αυτοαντίληψή τους.

Η θεματική εβδομάδα υλοποιήθηκε στον διδακτικό χρόνο του σχολικού ωρολογίου προγράμματος με την εμπλοκή όλου του εκπαιδευτικού προσωπικού του σχολείου. Ταυτόχρονα κατά τη διάρκεια της εβδομάδας υλοποιήθηκαν ενημερωτικές δράσεις και δραστηριότητες στους παραπάνω άξονες και τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν σε θέματα διατροφής με την επίσκεψη διατροφολόγου του ΚΘΛ Λέρου, Μελισσοκόμου, Ιατρών του ΚΘΛ Λέρου για θέματα υγιεινής, ενημέρωση από τον Σύλλογο Αιμοδοτών Λέρου καθώς και  ενημέρωση για την Κυκλοφοριακή Αγωγή  από τον μοτοσυκλετιστικό σύλλογο.

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας πραγματοποιήθηκαν καλλιτεχνικές δημιουργίες, καθώς και εικαστική παρέμβαση στην αυλή του σχολείου  από τους μαθητές/-τριες με συντονίστρια την καθηγήτρια των Εικαστικών κα Χρυσανθάκη Χαρά, με δημιουργία ταμπλό με τα σήματα Οδικής Κυκλοφορίας.