Θέμα: «Η Διαφορετικότητα στο σχολείο».

Από 24 Φεβρουαρίου έως 1 Μαρτίου 2019 το Μπελλένειο Γυμνάσιο Λέρου με συμμετοχή της Διευθύντριας του σχολείου κας Διαμαντάρα Ειρήνης και της υποδιευθύντριας κας Μυλωνά Λεβάντας συμμετείχε σε πρόγραμμα Erasmus+ KA1 στην Σάντα Κρουζ της Τενερίφης. Το πρόγραμμα απευθύνονταν σε εκπαιδευτικούς και πραγματοποιήθηκε στο σχολείο IES EL SOBRADILLO της La Laguna.

Οι δραστηριότητες που έλαβαν χώρα στο εξωτερικό περιελάμβαναν παρακολούθηση μαθημάτων στο σχολείο, παρακολούθηση θεωρητικής κατάρτισης, αλλά και εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων
για τη διαφορετικότητα στην αίθουσα για παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Επίσης πραγματοποιήθηκαν συναντήσεις με εκπαιδευτικούς του σχολείου υποδοχής, καθώς επίσης δραστηριότητες και δράσεις για κινητοποίηση των μαθητών.

Την τελευταία ημέρα ολοκλήρωσης των μαθημάτων στο IES El Sobradillo, το σχολείο επισκέφθηκε ο Προϊστάμενος της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των Καναρίων Νήσων και κατέθεσε τις απόψεις του και την ικανοποίηση της Διεύθυνσης σχετικά με την υπέροχη συνεργασία ανάμεσα στις δύο χώρες. Ο τοπικός τύπος δημοσίευσε τις δράσεις των εταίρων και τη συνάντηση των δύο προϊσταμένων