ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ «ΠΑΜΕ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ» 2023 – 2024 ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΛΕΡΟΥ

Ξεκινάει ο Σχολικός Μαραθώνιος Ανακύκλωσης, που διοργανώνει ο Δήμος Λέρου, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου. Μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί ανακυκλώνουμε για το σχολείο μας. Ο Δήμος Λέρου με στόχο την ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας σε θέματα ανακύκλωσης θέτει σε λειτουργία την σχολική διαδικτυακή πλατφόρμα ανακύκλωσης Followgreen – Green Schools.  Σε κάθε σχολείο τοποθετήθηκαν ειδικοί κάδοι για τη χωριστή συλλογή υλικών. Τα υλικά που μπορούν να ανακυκλώνονται είναι: Χαρτί, πλαστικό, αλουμίνιο, μπαταρίες. Οι γονείς μπορούν να ενισχύουν την προσπάθεια των παιδιών τους προσκομίζοντας ανακυκλώσιμα υλικά από το σπίτι και χαρίζοντας πόντους στο σχολείο μέσω της δημοτικής πλατφόρμας Followgreen – Green Schools.

Πριν τη λήξη της σχολικής χρονιάς ο Δήμος θα επιβραβεύσει όλα τα σχολεία για την προσπάθειά τους. Στόχος είναι να βάλουμε την ανακύκλωση στη ζωή μας και να μάθουμε όλοι τα οφέλη της για το περιβάλλον.