Ο Creality Ender 2-Pro 3D Printer, είναι ένας τρισδιάστατος εκτυπωτής που χρησιμοποιείται κυρίως για την κατασκευή φυσικών μοντέλων και πρωτοτύπων αλλά και αντικειμένων υπό κλίμακα. Ως υλικό χρησιμοποιεί Filament (πλαστικό νήμα), το οποίο αφού θερμανθεί εξωθείται μέσω του ακροφυσίου σε διαδοχικές στρώσεις. Πρόκειται για ένας εκτυπωτή ελαφρύ, εύχρηστο και ασφαλή, ο οποίος θα μπορέσει να υποστηρίξει τεχνολογικά τη μαθητική κοινότητα σε κάθε εργασία τους, να ενεργοποιήσει την περιέργειά τους αλλά και να ενισχύσει τον ενθουσιασμό τους.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Μπελλενείου Γυμνασίου Λέρου θέλουν να εκφράσουν τις βαθύτατες ευχαριστίες τους στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου για τη δωρεά ενός 3D εκτυπωτή, ο οποίος θα συμβάλλει σημαντικά στο εκπαιδευτικό έργο. Η κίνηση αυτή αποτελεί ελάχιστη ένδειξη εκτιμήσεως έναντι της αξιόλογης και αξιέπαινης πράξης του Συλλόγου, η οποία αποδεικνύεται καταλυτική. Πρωτοβουλίες τέτοιου είδους συνδράμουν θετικά στην προσπάθεια όλων να αποκτήσουν οι μαθητές τα απαραίτητα για το μέλλον τους εφόδια.