Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το τουρνουά μπάσκετ 3*3 του σχολείου μας. Στους αγώνες συμμετείχαν μαθητές και των τριών τάξεων του γυμνασίου με 10 ομάδες που σχημάτισαν και ονομάτισαν τα παιδιά με τις παρέες τους . Το κεντρικό σύνθημα των αγώνων ήταν ” ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα -ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ”.

Ο Προγραμματισμός και η εποπτεία των αγώνων έγινε από τον καθηγητή φυσικής αγωγής Μαυρογιώργο Δημήτρη. Διαιτησία και γραμματεία κάνανε και μαθητές και ο κ. Τσιάκαλος Αλέξανδρος που είναι επίσημος διαιτητής αγώνων καλαθοσφαίρισης.
 Νικήτρια ομάδα ανακηρύχθηκε η “Dream-Team” του Γ2-Γ1, δεύτερη ήταν η “Λεωφόρος” του Β1-Β2 και  τρίτη τα “Κοκάκια” επίσης του Β1-Β2.
Βασική επιδίωξη των σχολικών αγώνων και δράσεων στα Γυμνάσια της Χώρας είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες που θα συμμετάσχουν, να αποκομίζουν από κάθε διοργάνωση τα ιδιαίτερα στοιχεία που ευρύτερης παιδείας που ο αθλητισμός δύναται να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας , του υγιούς συναγωνισμού.