Στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής, στην ενότητα Ηλεκτρισμός, οι μαθητές/τριες της Γ΄ Γυμνασίου επισκέφθηκαν την Τρίτη 7/11/23 τις Ανεμογεννήτριες του νησιού μας.

Ήταν μια εξαιρετική ευκαιρία για τους μαθητές να δουν από κοντά πώς παράγεται μια ανανεώσιμη πηγή ενέργειας και παράλληλα να κατανοήσουν τη λειτουργία των ανεμογεννητριών.

Μας υποδέχθηκε ο κ. Βελής, που είναι υπεύθυνος των εγκαταστάσεων. Ανέλαβε τη ξενάγησή μας στο συγκρότημα και μας εξήγησε διεξοδικά τον τρόπο λειτουργίας των ανεμογεννητριών. Επιπρόσθετα, αναφέρθηκε στα οφέλη της συγκεκριμένης ανανεώσιμης πηγής ενέργειας, καθώς και στο σημαντικό ρόλο που αυτή διαδραματίζει για το νησί μας.

Τέλος, μέσω της συγκεκριμένης εκπαιδευτικής επίσκεψης, δόθηκε στους μαθητές μας η δυνατότητα να γνωρίσουν την τεχνολογία, που αφορά την παραγωγή του ηλεκτρικού ρεύματος και να επιλύσουν τις απορίες τους.