Το Πείραμα αυτό συγκαταλέγεται στα 10 πιο όμορφα επιστημονικά πειράματα στην ιστορία της Φυσικής. Αποτελεί μια ιστορική μέθοδο για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης, που πραγματοποιήθηκε από τον σπουδαίο μαθηματικό τον 3ο αι. π.Χ. Η παρατηρητικότητα και το ανήσυχο πνεύμα του Ερατοσθένη σε συνδυασμό με την αμφισβήτηση της επικρατούσας τότε άποψης για την “επίπεδη γη”, οδήγησαν στον πρώτο υπολογισμό της ακτίνας της εφαρμόζοντας μία απλή μαθηματική μέθοδο. Μια μέθοδο στην οποία ο Ερατοσθένης χρησιμοποίησε ως μόνα εργαλεία μια ράβδο, «βηματιστές» της εποχής για τη μέτρηση αποστάσεων, βασικές αρχές της τριγωνομετρίας και καθαρή σκέψη.

Για εκπαιδευτικούς λόγους, η μέθοδός του εφαρμόστηκε και φέτος από ομάδες μαθητών της Β΄ Γυμνασίου του σχολείου μας, ώστε να ακολουθήσουν τα βήματα του Ερατοσθένη και να υπολογίσουν την ακτίνα του πλανήτη μας. Το πείραμα πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου μας την 21 Μάρτη 2024. Τα παιδιά απόλαυσαν την όλη διαδικασία του πειράματος, επεξεργάστηκαν τις μετρήσεις που πήραν και υπολόγισαν την ακτίνα της Γης με εντυπωσιακή ακρίβεια σφάλματος  μόνο 0,6%.