Κατά το σχολικό έτος 2019-20 πραγματοποιείται με μεγάλο ενδιαφέρον από τους μαθητές/-τριες, το πρόγραμμα Impact Sport σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο ΤΕΦΑΑ Θεσσαλίας και το Erasmus+.

Κύριος στόχος του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών για την αξία της Φυσικής Αγωγής και το πως μπορεί να συνεισφέρει η Φυσική Αγωγή στην προαγωγή της φυσικής δραστηριότητας εκτός σχολείου.

Οι εκπαιδευτικοί ΦΑ μπορούν να βοηθήσουν τους/ τις μαθητές/ τριές τους:

•Να μάθουν πώς να ασκούνται σωστά

•Να έρθουν σε επαφή με μια μεγάλη ποικιλία Φυσικών Δραστηριοτήτων

•Να μάθουν βασικές αρχές άσκησης και να προσαρμόζονται σε διαφορετικές συνθήκες

•Να μάθουν πώς να συνεργάζονται με άλλους για να παίζουν παιχνίδια και να απολαμβάνουν τη Φυσική Δραστηριότητα

Το πρόγραμμα που λαμβάνει χώρα αυτό το χρονικό διάστημα είναι ο “ΑΘΛΟΣ”.

Στόχος αυτού του προγράμματος είναι να ενθαρρύνει τους μαθητές να ασκούνται συστηματικά και να φροντίζουν τον εαυτό τους κι εκτός σχολείου.

Με βάση τις σύγχρονες οδηγίες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, μαθητές ηλικίας 5-17 ετών έχουν ανάγκη από τουλάχιστον 60 λεπτά τη μέρα (κατά μέσο όρο) άσκησης ή φυσικής δραστηριότητας.

Αυτό το πρόγραμμα διαρκεί 8 εβδομάδες. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, το παιδί πιθανόν να δοκιμάσει να γυμναστεί μόνος ή με φίλους ή/και να συμμετάσχει σε όσο το δυνατόν περισσότερες φυσικές δραστηριότητες κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου. Όλα αυτά φυσικά χωρίς να παραμελεί τις υπόλοιπες μαθητικές υποχρεώσεις του. Ο στόχος του θα είναι να συμμετέχει, στο μέτρο το δυνατό, σε μια ποικιλία φυσικών δραστηριοτήτων.

Ο μακροπρόθεσμος στόχος είναι να βοηθήσουμε τα παιδιά να υιοθετήσουν ένα φυσικά δραστήριο τρόπο ζωής που αποσκοπεί στην πρόληψη χρόνιων ασθενειών και θα τους βοηθήσει να έχουν καλύτερη υγεία, να αισθάνονται καλύτερα, να αναπτύξουν καλές σχέσεις με τους φίλους τους. Μια μία ώρα καθημερινή άθληση/φυσική δραστηριότητα οι μαθητές έχουν και καλύτερες ακαδημαϊκές επιδόσεις, ενώ η άθληση σε ομάδα/παρέα τους βοηθά ν’ αναπτύξουν δεξιότητες ζωής (π.χ., επικοινωνία, ηγεσία, συνεργασία κλπ.).