Στην Νέα εποχή των Πρώτων Βοηθειών στην Ελλάδα της Εκπαίδευσης και της Τεχνολογίας καλούμαστε οι ίδιοι με τις πράξεις μας και τα όνειρά μας να φτιάξουμε ένα καλύτερο κόσμο, ένα καλύτερο σχολείο. Έχοντας αυτό ως στόχο, τη Δευτέρα 21 Μαρτίου 2022 ο σύλλογος διδασκόντων του 1ου Γυμνασίου Λέρου σύσσωμος παρακολούθησε το διαδικτυακό σεμινάριο που οργάνωσε το KIDS SAVE LIVES τα παιδιά σώζουν ζωές.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας παρακολούθησαν το πρόγραμμα εκπαίδευσης ΠΡΩΤΩΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΜΕΝΩΝ σε επείγουσες για τη ζωή καταστάσεις, μέσω σύγχρονης διδασκαλίας από απόσταση (webinar) για 4 ώρες με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Η διδασκαλία βασίστηκε στους 4 στρατηγικούς άξονες του KIDS SAVE LIVES (ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ, ΑΠΙΝΙΔΩΤΕΣ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ, ΔΙΑΣΩΣΗ) και την προετοιμασία χρηστών της καινοτόμου εφαρμογής iSAVElives, που δημιουργήθηκε σε συνεργασία με τη MICROSOFT.

Το πρόγραμμα παρακολουθήθηκε δωρεάν και δόθηκαν σχετικές βεβαιώσεις μετά τη συμπλήρωση ερωτηματολόγιου.

Στη διαδικτυακή αυτή δράση του σχολείου μας συνέβαλε με την απαραίτητη διαμεσολάβηση με το KIDS SAVE LIVES η εκπαιδευτικός Αγγελική Σάντη ΠΕ01.
Ευχαριστούμε τις κυρίες από το KIDS SAVE LIVES για την εξαιρετική παρουσίαση και τη μοναδική ευκαιρία που μας πρόσφερε να γνωρίσουμε πρακτικές διάσωσης με συμπτώματα ανακοπής, πνιγμού, επιληψίας  ενώ ενημερωθήκαμε και για τα σημεία ύπαρξης απινιδωτών στο νησί μας.

! Η σελίδα είναι υπό κατασκευή.