Στο πλαίσιο της συνέχισης των δράσεων για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με αναπηρία έγινε
η προβολή της ταινίας-ντοκιμαντέρ, «Τα όριά μας», του παραολυμπιονίκη κ. Γιάννη Χατζημπέη την
Παρασκευή, 8-12-2023. Η ταινία αναφέρεται στο μαραθώνιο αγώνα Τριάθλου Ironman, που
ολοκλήρωσε ο πρώτος και μοναδικός έως τώρα ‘Έλληνας αθλητής με αναπηρία, κ. Χατζημπέης. Μέσω αυτής υπογραμμίζεται η έννοια της διαφορετικότητας, η αξία του αθλητισμού και της ευγενούς άμιλλας, καθώς και η προσπάθεια κάθε ανθρώπου προκειμένου να πετύχει τους στόχους του.

Οι μαθητές/-τριες αντιλήφθηκαν πόσο σημαντικό είναι να αναπτύξουν την ενσυναίσθησή τους, να αναγνωρίζουν τη διαφορετικότητα των ανθρώπων με αναπηρίες και να τους αποδέχονται,
όπως είναι. Οι αποκλεισμοί, που οι άνθρωποι αυτοί βιώνουν στην καθημερινότητά τους είναι πολλοί και όλοι πρέπει να τους βοηθάμε να ενταχθούν στο κοινωνικό και επαγγελματικό περιβάλλον χωρίς αποκλεισμούς και διακρίσεις.

Τη δράση ανέλαβε ο εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής, κ. Βάσσος Αλέξανδρος, ενώ αρωγοί υπήρξαν και οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί του σχολείου.