Τον Μάρτιο του 2023, οι μαθητές/-ήτριες της Γ΄ τάξης του 1ου Γυμνασίου Λέρου δημιούργησαν το δικό τους σκιάχτρο με ανακυκλώσιμα υλικά, όπως ύφασμα, ξύλο πλαστικά μπουκάλια, και μέταλλο, στο πλαίσιο του διαγωνισμού σχολείων για το πιο όμορφο-άσχημο σκιάχτρο , που οργάνωσε το αγρόκτημα «Caserma των Βοτάνων», του Κοινωνικού Συνεταιρισμού του Τομέα Ψυχικής Υγείας Δωδεκανήσου (ΚΟΙΣΠΕ). Η δραστηριότητα συντονίστηκε από τις εκπαιδευτικούς κ. Χαρά Χρυσανθάκη (Εικαστικά), κ. Ιωάννα Καγιά (Τεχνολογία) και κ. Έλενα Πεντζίκη (Γαλλικά) και συνδέθηκε με το μάθημα των Εικαστικών και της Τεχνολογίας, καθώς δόθηκε στα παιδιά, η ευκαιρία να εξασκήσουν δεξιότητες καλλιτεχνικής δημιουργίας, έκφρασης και χρήσης εξειδικευμένων εργαλείων για κόλλημα, βίδωμα, ηλεκτροκόλληση κλπ.